Support for Kadri Yıldırım

kadriyThe following statement (below in Turkish and English) is currently being circulated in support of Professor Kadri Yıldırım, who was taken into custody three days ago in Mardin. If you wish to offer your support, please send your title, name, and affiliation to Professor Mesut Yeğen at İstanbul Şehir Univeristy at the following email: mesutyegen@sehir.edu.tr. Put “Support for Prof Kadri Yildirim” in the subject line.

 

Kamuoyuna

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Kadri Yıldırım üniversitede gerçekleştiği iddia edilen bir yolsuzlukla ilgili olarak üç gündür gözaltında tutulmaktadır. Avukatları, gözaltında olduğu bu üç gün boyunca söz konusu yolsuzluk iddiasıyla ilgili olarak Kadri Yıldırım’a herhangi bir ithamda bulunulmadığını belirtmektedir. Bu hal, Kadri Yıldırım’a Kürt meselesinde almış olduğu muhalif tutumun ve Kürdoloji alanına yaptığı eşsiz katkının bedelinin ödetilmek istendiği şeklinde bir izlenimin doğmasına yol açmaktadır.

Biz aşağıda imzası olanlar Prof. Kadri Yıldırım’a dönük bu haksız muameleyi protesto ediyor ve hocanın yanında olduğumuzu duyuruyoruz.

 

Public Statement

Vice Rector of Mardin Artuklu University, Professor Kadri Yıldırım, has been in custody for 3 days due to alleged corruption charges. In these 3 days in custody his lawyers have stated that Kadri Yıldırım has not been accused of the aforementioned corruption claim. This situation gives the impression that he is paying the price for his unique contributions to field of Kurdology and his opposing viewpoints with regards to the Kurdish issue.

We whose signatures are below protest the unfair treatment of Kadri Yıldırım  and we announce our support for him.

 

 

Advertisements

Comments

  1. KEMAL BOZKURT says:

    Kadri YILDIRIM iddia edildiği üzere yosuzluk yaptığı için değil, muhalif tutumu dolayısıyla gözaltına alınmış darpedilmis ve tartaklanmiştir. Muhalif düşüncelerini ve yaptıklarını paylaşıyoruz.

  2. bzhi kurd

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: